Tesisimizde işlem gören çeşitli ürünler

Kimyasal kazıma, Patlatma, Metal sökme, Polisaj, Metal Cila

Kimyasal Kazıma Ve Metal cila

Ürünün üzerindeki eski kaplama, ana metale zarar vermeyecek şekilde sökülür. Bu işlem ana metal üzerindeki; kaplama metalinin (Altın, RoseGold,Rodyum, PVD ,TiN, TiCN vs) Kaplama türüne göre belirlenen kimyasal alaşımlarla reaksiyona sokulmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Eski kapamadaki deformasyon , oksidasyonun sökülmesi ve temizlenmesi’nin ardından, mekanik kazıma ve polisaj ünitesine sevk edilir. Mekanik kazıma ve polisaj ürünü yeni bir görünüme kavuşturur. Ürün Orjinal hatlarına sadık kalınarak işlem görür. Mat alanlar , Parlak alanlar Hatları bozulmadan ilk günki görünümüne kavusturulur. Bu işlem etabımız kaplama etabından önceki en önemli işlemler zinciridir. Saat polisaj, Takı polisaj ve saat kaplama gibi etapların altyapısı dekoratif temeli bu işlem adımında gerçekleştirilir.

Kromaş, Polisaj, Parlatma

Deforme olmuş tabanca

Tamamen deforme olmuş bir el tabancası uygulaması. Aşınan ve 200 mikronu aşan korozyon ve delikler, Lazer kaynak ile doldurulmak sureti ile pürüzsüz duruma getirilmiştir. Lazer kaynak ile doldurulan yüzey Kromaş ve metal polisaj (Cila) İle parlatılarak kaplama işlemi için hazırlanmıştır. Ürünün ana metali Demir olduğundan 1 mikron Altın / bakır alaşım ile kaplanarak Paladyum kaplama için ön kaplama (Astar) Hazırlanmıştır. Paladyum kaplama ile ürün parlak metalik görünümüne kavuşmuştur. Bundan sonraki işlem 5 mikron 22 ayar altın kaplanarak iş parçasını sonlandırmaktır. Bu uygulama görselindeki işlem adımları deforme olmuş tüm metal mamüllere uygulanmaktadır. özellikle saat, çakmak, kalem ve gözlük çerçevelerine lazer kaynak yada hidrozon kaynak ile dolgu yapılarak, tesviye polisaj etabı ile ürün yenilenir. Cep saatine uygulanmış başka bir örnek BURADAN. Özellikle saat polisaj, saat kaplama işlemlerinin ilk adımına BURADAN Bakabilirsiniz.

Rosegold kaplama

RoseGold Saat Kaplama Uygulamamız

Rosegold Kaplama uygulamamız. Eşsiz bir ton sunan Rosegold Kaplama, Metal içeriği nedeni ile ortaya çıkan dezavantaj; ürünlerin kalitesini olumsuz etkilemektedir. Kaplama yapılacak proses, metal içeriği ve proses bileşenlerinin ritmik analizleri rutin olarak takip edildiği sürece Rosegold kaplamalarda deformasyon sorunu oluşmamaktadır. %10 Bakır metal içeriği aşılmadığı sürece Rosegold kaplamalarda deformasyon, Kaplama bozuklukları oluşmamaktadır. Rosegold kaplama Uygulamalarına garanti veren tek işletmeyiz.

Rodyum_kaplama, Rodyum_silver, Beyaz_Rodyum

Rodyum Kaplama Uygulamaları

Platin gurubunun gözdesi, Bilinen En ışıltılı en beyaz Değerli metaldir. Değeri Altın ile aynı olan Platin gurubunun güçlü metali rodyum, Metal renginde tartışmasız en beyaz en ışıltılı madendir. Gümüş takıların kararmasını engellemek için kullanılan rodyum, Ayrıca prinç olarak üretilmiş zayıf metallerin kararma ve korozyona uğramasına çözüm olmaktadır. Tüm saat ve aksesuar ürünlerine uygulanabilmektedir. İşletmemizde Base metal (Ana metal) Farketmeksizin her türlü metale, İstenilen her metal kaplanabilmektedir..

18_ayar_altın_kaplama

18 Ayar (Karat) Uygulamamız

Saat ürünleri genel olarak çelik gibi güçlü metallerden üretilmektedir. korozyona uğramadıkları gibi, Darbelere karşı çok dayanıklı bir metaldir. Görselde çelik üretim bir saate 18 Ayar kaplama uygulamamız görülüyor.Tüm çelik ürünler 1.40 mikron 22 ayar inox astar kaplamayla güçlendirilmektedir.

22_ayar_altın_kaplama_saat

22 Ayar (Karat) Kaplama uygulamamız

Saat ürünleri genel olarak çelik gibi güçlü metallerden üretilmektedir. korozyona uğramadıkları gibi, Darbelere karşı çok dayanıklı bir metaldir. Görselde çelik üretim bir saate 22 Ayar kaplama uygulamamız görülüyor. Tüm çelik ürünler 1.40 mikron 22 ayar inox astar kaplamayla güçlendirilmektedir.

Muhtelif_saat_kasası_saat_klipsi

Muhtelif saat kasası, klips sistemi ve saat kordonu kaplama uygulamamız

Muhtelif ebatlarda, muhtelif metal türlerine uygalamış olduğumuz Rosegold, 22 ayar (Karat) ve 18 ayar (Karat) uygulamalarımız.

Altin_ve_Rosegold

Altın kaplama ve Rosegold (Alaşım kaplama) Örnekleri

Rosegold bir alaşım kaplama prosesidir, Proses içinde %10 ila %17 arasında bakır içerir.Gül kurusu yada rus pembesi gibi isimlerde verilen bu alaşım kaplama takıları mükemmel bir görünüme kavuşturur.

22_ayar_bileklik

Takı sektörüne üretmiş olduğumuz 22 ayar bileklik uygulamamız

Ana metal gümüş olan bileklikler için proses ve işlem etapları şu şekildedir. Bilindiği gibi gümüş korozyona uğrar, kararır, dekoratif olmayan bir görünüme neden olur. Bu zaman ve atmosfer şartlarına bağlıdır. Bu durum Üzerine uygulanacak olan değerli metal kaplamayı riske etmektedir. Gümüş ürünlerin ve takıların üzerine yapılacak olan değerli metal kaplamaya zarar vermemesi için ilk işlem adımı ürünün rodyum yada paladyum ile kaplanmasıdır. Platin gurubundan bu iki sert metal ile kaplanan gümüş bu metal kabuğunu çatlatamaz havayla temas edemez. Bu güçlü kaplamanın ardından 1.40 mikron 22 ayar inox (Astar) ve 2.10 mikrona tamamlayacak kalınlıkta 22,18,14 istenilen ayarda kaplama uygulanmakta.. Bu kalınlıkta bir uygulama dekoratif yapısını uzun seneler muhafaza eder..

RoseGold_22_ayar_Rodyum_beyaz_rodyum_siyah

Özel tasarım yüzükler için yapmış olduğumuz uygulamalar

Özel üretim yüzüklere uygulamış olduğumuz dört farklı değerli metal kaplama örneğimiz. 22 ayar, RoseGold, Siyah Rodyum, Beyaz rodyum.

Gul_kurusu

Rosegold kaplanmış başka bir ürün

Rosegold proseslerin alaşım kaplama prosesleri olduğunu belirtmiştik. Açık bakır renginden koyu bakır rengine doğru farklı tonları bulunmaktadır. Rosegold proseslerin bakır içeriklerini %10 ila %17 arasında tutmaya çalışıyoruz. Alaşım kaplamalarda bileşenlerden biri korozotif metal ise prosesdeki içeriğini dengedede tutmak zorunluluğu doğmaktadır. Rosegold proseslerin uzun yıllar kararmadan dekoratif kalması Bileşenlerin hassas olarak ayarlanması ile mümkündür.

Ozel_uretiim_yuzuk

Özel tasarım yüzükler için yapmış olduğumuz değerli metal kaplama

Takılar kendi guruplarına göre sınıflandırıldığında Saat, bileklik ve yüzük çarpma, darbe ve sürtünmeye en açık olan ürün guruplarıdır. Flash yada yaldız olarak bilinen kalınlığı 0.0020 civarında olan en dip kalınlık bu riskli ürün gurubunda 20 gün ila 40 gün arasında bozulmakta renkleri atmaktadır. Bu riski bir nebze ortadan kaldırabilmek için Plastik bir bileşen olan NANO lak uygulanmaktadır. Nano laklar Sadece vitrinde koruma sağlamakta aktiv kullanılan bir ürün için koruma sağlamamaktadır. Sürtünmeye açık olan bu ürün guruplarının mutlaka 2 yada 3 mikron olarak kaplanması gerekmektedir. Yine kullanıcaya bağlı olarak 2 mikron uygulama yaklaşık 5 sene dekoratif yapısını korumaktadır.

Tasli_urunlere_14_ayar_kaplama

Taşlı ürünlere uygulamadığımız 14 ayar kaplama örneğimiz

Ürün gurupları içinde zorluk teşkil edecek ürünlerin başında taşlı üretimler gelmektedir. Isı ve bazı asidik proseslerde çözülmeye maruz kalan taş yapıştırıcıları ürüne ait taşların dökülmesine ve taş kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. İşltememiz taşlı ürünler için farklı prosesler geliştirmiştir.

Siyah_rodum_Gun_metal

Takı ve saatler için tesis ettiğimiz ünitelerimiz ve proseslerimizle ürettiğimiz metal tonları ve uygulamalarına bir örnek.

Görselde çelik bir saat kasasına uygulanmış Siyah rodyum (GUN metal) ve Mavi rodyum örnekleri görülmekte. Kaplamalar tamamen metalik ve metal sonlandırmalıdır. Üzerlerine Lak , Elctroferess, yada katofer gibi plastik ve boya koruyucular yoktur. Metalin kendi yansımasının koruyucu materyallerle gölgelemek değerli metal kaplamayı gereksiz kılmaktadır.

Gun_metal

Gun Metal (Tabanca siyahı) Örneği

Daha çok tabanca siyahı olarak bilinen (GUN Metal), füme tondur. Uygulama Siyah rodyumla gerçekleştirilmektedir. Mukavemeti beyaz rodyuma nazaran düşük olan bu mükkemel ton, standartların üzerinde bir kalınlıkta üretilirse uzun yıllar sorun çıkarmayacak bir kaplama olabilmektedir.

Rose_proses

RoseGold proses şeması

RoseGold proses şemasında, içerik olarak belirtilen rodyum, Prosesin içinde alaşım olarak değil, İnox taban ve asıl rosegold kaplama arasında yapılan ek bir rodyum katmanını ifade eder. Ancak asidik proses ile kaplanan metallerin, yanlızca alkali ile kaplanacak proseslerde bileşik oluşturmayacağı düşünülür, Bu doğru fakat şemada belirtilen % 12.1 lik rodyum İnox kaplama üzerine yapılan ikinci katman kaplamadır..

Altın_kaplama_proses_seması

Altın kaplama proses şeması

Tüm kaplama proseslerimiz isviçreden ithal olup, zararlı metaller bulundurmaz. Krom, nikel katmium gibi takılarda kullanılması yasalarla düzenlenmiş metaller proses içeriğinde bulunmaz.

Rose_gold_Proses_sema_2

RoseGold proses şeması 2

RoseGold proses şemasında, içerik olarak belirtilen rodyum, Prosesin içinde alaşım olarak değil, İnox taban ve asıl rosegold kaplama arasında yapılan ek bir rodyum katmanını ifade eder. Ancak asidik proses ile kaplanan metallerin, yanlızca alkali ile kaplanacak proseslerde bileşik oluşturmayacağı düşünülür, Bu doğru fakat şemada belirtilen % 12.1 lik rodyum İnox kaplama üzerine yapılan ikinci katman kaplamadır..

Tamamen_deforme

Tamamen deforme olmuş Kıymetli takılar

Kullanımdan kaynaklanan, ve tamamen deforme olmuş takılara uygulanan değişik uygulamaların ardından uygulanmış 2.10 mikron kalınlığında Altın kaplama sonucunu göstermektedir. Güçlü bir metal revizyon anlamına gelmektedir.

Rosegold_saat_2

Başka bir uygulama rosegold 4n uygulamamız

Rosegold kaplamaların farklı tonlarınını görmektesiniz. Metal içeriği kontol altında tutuldukça RoseGold kaplamalar uzun yıllar bozulmadan kalabilmektedir..

Rosegold_ton_3

Rosegold 5n uygulamamız

İsviçre standartlarında 5n olarak ifade edilen 4n tona göre daha koyu bir ton oluşturmakta.

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar

Tamamen_deforme

Çeşitli metal kaplama tonları ve muhtelif takılar